Cyklotrasa vede z Rapšachu-Spáleniště kolem Tokániště přes zaniklou Novou Ves kolem Nové Huti a zpět přes Františkov do Rapšachu, cca 21 km. Po cestě do zaniklé vesnice míjíte oboru s jeleny a daňky, pastviny a louky. Krásný zašitý kout přírody, kde kdysi stávala vesnice, je dojemnou vzpomínkou.
Zaniklá Nová Ves u Klikova hovorově Najdorf nebo Kösslersdorf.
Byla založena roku 1791 správcem chlumského velkostatku Kösslerem. Češi začali vesničce říkat Nová Ves a Němci se přizpůsobili názvem Neudorf, hovorově Najdorf. V Najdorfu byla i sklářská huť, která později byla přemístěna poblíž Chlumu do místa s názvem Nová Huť.
Původně bylo ve vesničce pár dřevěných budov pro lesní dělníky. Pak se během jednoho století rozrostla na 58 domů, v nichž počátkem 20 století žilo 550 obyvatel. V obci bylo několik hostinců, obchod, dvě školy, kostel, hájovna, která jediná zůstala zachovalá dodnes. Obyvatelé vesnice převážně dělali borky na topení z rašeliniště Široké blato. Největší odběr měla sklárna v Nové Huti.
Mistní zde žili poklidný život, avšak v létě roku 1953 se vše změnilo. Obyvatelé byli vystěhováni a vesnice srovnána se zemí.
Historický film Krajina ve stínu, od režiséra Bohdana Slámy který šel v roce 2020 do našich kin, zachycuje smutné osudy obyvatel z obce Tušť a Nové Vsi. Po 2.světové válce došlo k vyřizování účtů. 24.května 1945 vtrhly do Tušti revoluční gardy pod vedením Vladimíra Hobzy, kteří popravili 17 lidí, 14 obyvatel obce Tušť a tři obyvatele z Nové vsi.
Tušťský masakr připomíná pomník na konci Tušti směr Halámky, který sem umístil Ferdinand Korbel, potomek jedné z obětí.
V červnu 2021 vyšla kniha s názvem „Najdorf“ od Františka Nepraše, kde se můžete dočíst o životě místních obyvatel, nelehkých životních podmínkách a osudu vesnice.
Pokud nechcete přijít o žádnou novinku na našem blogu, vložte zde svůj e-mail a jakmile bude něco nového, budeme vás o tom informovat.