Vesnice se nachází 16 km západně od Českých Budějovic. Od roku 1998 je zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Malebná vesnička se pyšní domy , kde se snoubí nápaditost a dovednost venkovských stavitelů. Domy mají bohatě ozdobená průčelí se širokými štíty, kerá jsou často vyzdobena motivy a nápisy, což prozrazuje jakou profesi měl majitel statku. Vesnice byla přestavěna z převážně roubených venkovských usedlostí v letech 1840 – 1885 a přestavbou dosud dřevěných stodol. Hlavním důvodem byla lepší finanční situace sedláků, kteří svými domy chtěli prezentovat okázalost a tak vznikl fenomén tzv. lidové nebo selské baroko. Komplex budov uvedený v Seznamu čítá 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Najdete zde výstavní statky, stodoly, maštale , výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku. Objevíte zde studny s unikátní pístovou pumpou nebo Selský dvůr č.p. 6. , který je rodinným sídle již od roku 1530. Holašovice jsou nejzachovalejším příkladem vyspělé lidové stavební tvorby, která nemá v Evropě obdoby. Statky v Holašovicích s necelými 140 obyvateli jsou převážně obydleny. Snahou orgánů státní správy a památkových institucí s místní samosprávou je zachovat ráz normální živé vesnice. Vesnice je vyhledávaná i českými filmaři, točily se zde Babovřesky 3 a Prodaná nevěsta.
Název vesnice kdysi vznikl tak, že poddaní jistého sedláka Holase tzv. Holasíci osídlili toto místo a tak vznikl název Holašovice.
Každoročně předposlední víkend v červenci se koná v Holašovicích staročeský jarmark Selské slavnosti s prezentací více než 230 tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska s bohatým kulturním programem.
V červnu 23.-24. nově probíhají slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc tzv. Holašovický Stonehenge. Během slavností se skupina nadšenců převlékne do vlastnoručně vyrobených oděvů pěších a jízdních keltských bojovníků a vyzbrojeni dobovými zbraněmi baví diváky svými dovednostmi. Nechybí zábava jak pro dospělé , tak pro děti (stavba keltské máje, soutěže, projížďky na koních, hudba, netradiční hudební nástroje, dobový kolotoč pro děti, malování keltských barev na obličej, chůze na dálku s kamenem, házení sekyrou, workshop hry na djembe , bubnování pro děti , ohňová show a další ).
Pokud nechcete přijít o žádnou novinku na našem blogu, vložte zde svůj e-mail a jakmile bude něco nového, budeme vás o tom informovat.